Disznótor - magyar étel, recept, sajt, hurka blog

Disznótoros receptek! Magyar konyha, magyar íz! Kolbász, hurka, sajt, karaj, sonka és sok paprika, hagyma, pecsenye, pörkölt, egytálétel! Segítség azoknak , akiknek körülményei nem engedik meg a disznóvágást! Olcsó és gazdaságos otthon egy így elkészített étel! Segítség a Budapesten és a városokban élőknek és azoknak is, akik disznóvágásra készülnek.. Magyar íz, sok paprika, magyar recept, ne számolja senki a kalóriát! Igazi füszeres, ínycsiklandozó , zsíros, szaftos finomságokkal viszont tele tömjük a gyomrot! Készen állsz?.Ha neked nem kell a diéta, de kell egy jó kaja, itt a helyed! Útra fel!

Címkék

Konyhai-, és egyéb gépek, eszk.

Friss topikok

  • takacsveca93: A rakottkrumpli is simán beleférne a magyar konyha legjavába :) Egyszerű elkészíteni és finom. www... (2018.06.26. 22:39) Magyar konyha legjava
  • zsolo73: Szalonnát, kolbászt, sonkát sem lehet 120 kg-os fogpiszkálóból rendeset készíteni. Éretlen, egysze... (2013.01.28. 19:21) Sertés kiválasztása - Milyen sertést vágjunk?
  • atlbilbaoo: Ez a tojásos mérés szenzációs! Ki fogom próbálni én is! (2009.03.04. 10:11) Pácoldatok - sertésfeldolgozásnál
  • Zsoldos Imre: A véreshurka készítésénél a bazsalikom és a borsikafű csodákra képes,a kolbász készítésénél ... (2008.12.11. 20:56) Vegyes hurkák
  • balog györgy lászlo: káposztás hurka (2008.08.25. 09:24) Káposztás húsételek

Háztartási gépek

jól élünk

Szalonnák, tepertő és a pörc

2007.10.01. 08:13 Etuka


Köztudott, hogy itt is jelen vannak a tájegységenkénti hagyományok. Ha az általam ismertetetteken felül vannak más, jól bevált, kipróbált receptjeid, örülnénk, és megköszönöm ha megosztod velem!




A szalonna kalóriatartalma igen nagy, viszont ásványi sókban, vitaminokban szegény.

Zsírszalonnának a nyers szalonnát nevezzük. A gyakorlatban (a disznótoroknál) viszont táblaszalonnákat alakítunk ki. Az ezeknek a kialakítása során leeső darab szalonnából lesz általában a zsíradék.

A szalonnákat sózással-abálással, vagy sózással-füstöléssel tesszük eltarthatóvá.
A sózott-abált szalonna  magasabb víztartalma miatt azonban hamarabb romlik.






TEPERTŐ

Figyeljünk oda az elkészítésénél.
Az olvasztás módja dönti el a zsír izét, tartósságát.

készítés
:

A szalonnát tisztítsuk meg a bőrkétől, hústól, és 2-3 cm hosszú, 1-2 cm széles darabokra vágjuk. Igyekezzünk egyforma nagyságúra vágni mindet (különben az apróbb tepertő megég)! A kockákat megfelelő nagyságú hibátlan edénybe tesszük,  az edény aljára tejet öntünk, kb. 10 kg-hoz számolva 1 litert. Ezt így elkészítve feltesszük olvasztani, nagyon lassan, folytonos kevergetés mellett.
A tejre azért van már az elején szükség, mert az fogja megfehéríteni a zsírt.

Amint a szalonnák sárgás színüek, az edényt vegyük le a tűzről.
Hagyjuk a zsírt langyossá hűlni. Ezután leszűrjük, és a szűrőkanálban a tepertőket enyhén nyomkodjuk meg.  Amikor a zsír teljesen leülepedett, akkor  öntjük át tároló edénybe. Vigyázzunk, hogy az alján lévő  salak ne  kerüljön bele, ezt külön edénybe öntjük, és hamarabb felhasználjuk.

A hájat olvasszuk külön.
Bélzsírt is olvasszuk külön. Előtte többször áztassuk vízbe, amíg a jellegzetes szagát elveszti. Mielőtt kész lenne egy fej megvágott   hagymát tegyünk bele, ez megváltoztatja a kicsit kellemetlen ízét.







AVAS ZSÍR ÍZETLENÍTÉSE

A megavasodott zsír ízét szagát is el lehet távolítani.

A zsírt felolvasszuk és közben egy csészényi tejben elkeverünk egy kanál lisztet ( a liszt meggátolja a zsír szétfröccsenését).
Amikor a zsír forró, bőven teszünk bele kenyérbél darabokat és egy fej vöröshagymát. Amikor a kenyérdarabok pirulni kezdenek, a lisztes tejet kanalanként hozzáadjuk a zsírhoz. Ha látjuk, hogy a kenyerek pirulnak, akkor gyorsan kiszedjük  a darabkákat. Ha a tej már elfőtt, de a liszt még nem ég,  a zsírt a tűzről levesszük. Ha kihült edénybe öntjük.







PÖRC

A pörcöt húsos szalonnából készítjük. 1,5 cm széles és 10-12 cm szélesre daraboljuk. Utána kb. a feléig bevagdossuk, majd 10 percre tejbe beáztatjuk. Ezután olyan helyre tesszük, ahol a tej le tud folyni, és a szalonna kissé meg tud száradni.
A megszáradt szeleteket forró zsírban világosbarnára pirítjuk.








FEHÉR SZALONNA     

A sertés hátszalonnájából készül, szokták sós szalonnának is nevezni.
A  szalonnát 35 X 25 cm-es darabokra, széleit egyenesre vágjuk. Tiszta sóval alaposan bedörzsöljük.

A darabokat sózóedénybe tesszük (a sózóedény egy fa edény általában, fémet csak akkor használjunk, ha teljesen hibátlan) úgy, hogy ne érintkezzenek az edény aljával. Szorosan egymás mellett helyezzük el őket, hogy minél kevesebb levegővel érintkezzenek, mert igy lehet elkerülni az avasodást. Letakarjuk az edényt, és sötét helyre tesszük. 10 nap után elővesszük, újra sóval átdörzsöljük, de most fordított sorrendbe tesszük vissza az edénybe. Várunk újabb 11 napot és a szalonna kész.
Sötét, hűvös helyen, szorosan egymásra rakva, jól besózva tároljuk.

Ne féljünk attól, hogy a szalonna túl sós lesz, ez adja a kellemes ízét! Annyit vesz fel csak a sóból, amennyivel telítődik.









FOKHAGYMÁS SZALONNA

A szalonnákból egy 30 X 20 cm-es darabokat vágunk, amelyeket 2 1/2 cm-es darabokra vékonyítunk. A darabokat sózóedénybe tesszük úgy, hogy közben jól besózzuk, szorosan egymás mellé rakjuk és a rétegekre is sót szórunk.
A sózás 6 napig tart, a darabokat 3 nap után átforgatjuk, 6 nap után pedig jól lemossuk kb. 80 - 90 fokos vízben 30 percig abáljuk (lassan főzzük).
Abálás után a szalonnákat jól bekenjük összezúzott fokhagymával. Rudra akasztjuk, kihűtjük, megszikkasztjuk.









PAPRIKÁS SZALONNA

30 X 15 cm darabokra vágott  (2-3 cm vastagra kialakított)  szalonnát  besózzuk, és 6 napra sózóedénybe tesszük. A harmadik napon  a darabokat átforgatjuk úgy, hogy az alsók felülre, a felsők pedig alulra kerülnek.  A hat nap lejártával  - tehát  innentől számítva 3 nap múlva -  a szalonnákat lemossuk, átfúrjuk, felmadzagozzuk, és kb 80 celsiusfokos vízben abáljuk.
Abálás után kilogrammonként kb. 1,5 deka édespaprikával és 0,5 deka fokhagymával bekenjük, majd botokra akasztva hagyjuk őket kihűlni.










PAPRIKÁZOTT FÜSTÖLT HAS

A húsos hasszalonnát vékonyítjuk, alakítjuk, majd 6 napig sózva tartjuk, közben 2 naponként átforgatjuk. Ezután paprikából és vízből készített habarccsal bedörzsöljük, majd 3 napig füstöljük.
(Füstölést az erre kialakított speciális füstölőkben végezzük. A nagy városok külvárosi részin, ill. a környező településeken is végeztethetünk füstöltetést).









A SZALONNA VÖRÖSÖDÉSE

Sós szalonnánál szokott megtörténni, hogy a bőr közelében megvörösödik, és ez a szín a bőrtől távolabb halványul. Ez a jelenség a szalonna romlását jelzi. Leginkább akkor fordul elő, amikor a besózott szalonna vassal érintkezik. Ha észleljük, akkor jobb ha tudjuk, hogy ez a biztos jele  a hamarosan bekövetkező romlásnak!






Szólj hozzá!

Címkék: szalonna tepertő pörc

A bejegyzés trackback címe:

https://disznotor.blog.hu/api/trackback/id/tr85182068

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása